Asi by bylo zbytečné ptát se, jestli znáte Vincentku. S touhle minerálkou se setkala během života většina z nás. Ale pro ty, kteří Vincentku neznají – je to léčivý pramen zdraví z hlubin třetihorního moře. První písemná zmínka o Vintcentce je z roku 1669 kdy J.F. Hertod ve svém latinském spisu rozebírá léčebné účinky Luhačovické slané vody. V roce 1777 vídeňský profesor chemie Heinrich Johann von Crantz provedl první podrobnou chemickou analýzu vody a zjistil, že luhačovická minerální voda je 3x více mineralizovaná než v té době v Rakousku nejuznávanější voda Selterská.
Jméno Vincentka pochází od hraběte Vincence Serenyiho (1752–1810), který se stal nástupcem a správcem luhačovického panství a významným způsobem ovlivnil využívání luhačovických minerálních vod a rozvoj lázeňství.
Vincentku koupíte nejčastěji v lékárně. Koupíte ji ve skleněných lahvích, do kterých se plní už 200 let od roku 1820. Sklo na lahve Vincentky je vylehčené, nezatěžuje životní prostředí, sklo také uchovává vlastnosti téhle léčivé minerální vody nezměněné. Vincentka a sklo prostě patří k sobě.
Historie téhle minerální luhačovické léčivé vody je hodně dlouhá. I mne provází od dětství. Musím tedy přiznat, že jako dítě jsem ji z hloubi duše nesnášela. Jako malé holce mi slaná chuť vadila, ale musela jsem ji pít, protože jsem trpěla hodně na nemoci horních cest dýchacích, a naše dětská lékařka byla pokroková a západní medicínu doplňovala i přírodními léčivy. Musím tedy s odstupem času přiznat, že ač jsem ji nepila ráda, minerálka opravdu pomáhala, a mě se při jejím pití vždycky ulevilo. Nemoc odezněla mnohem rychleji.
Druhé moje setkání s Vincentkou bylo ve věku dospívající dívky – při nachlazení (stačila i rýma) jsem často ztrácela hlas. Tehdy mi bylo doporučeno Vincentku kloktat, a ještě ji pít. Hlas se mi vracel mnohem rychleji a bolest v krku ustupovala taky hodně rychle.
Na Vincentku jsem si vzpomněla, když mne letos trápilo celou zimu nachlazení, kterého jsem se nemohla zbavit. Vracelo se mi stále znova. Ucpaný nos, bolest v krku, kašel a s tím i špatná nálada. Týden se nachlazení vydržet dá, ale po měsíci už jsem toho měla opravdu dost. Začala jsem tedy hledat, jak se nachlazení zbavit, a narazila na stránky Vincentka.cz.
Doposud jsem se domnívala, že Vincentku je nutné pouze pít. Proto mne dost překvapilo, jak se sortiment výrobků s touhle léčivou vodou rozšířil. Jsem velmi mile překvapena.
Po jejich vyzkoušení vám je chci taky představit, protože Vincentka mne letos doslova vytrhla ze spárů viróz, kašle a rýmy.
Moje děti po mě zdědily náchylnost k nemocem, proto jako malé jezdily do ozdravovny. Vzpomněla jsem si, jak po příjezdu domů byly navyklé vyplachovat si nos Vincentkou. Koupili jsme Vincentku a stříkačku, a děti si u umyvadla vyplachovaly nos a dutiny. Vybavil se mi rozhovor se starým panem doktorem, který mi při odjezdu dětí domů říkal, ať si děti ještě nějaký čas nos vyplachují, že je to velmi prospěšné. Kdyby si prý lidé vyplachovali pravidelně nos, byla by polovina nemocných, protože Vincentka by spoustu bakterií vypláchla ven a vydezinfikovala.
Dnes už není nutné vyplachovat si nos stříkačkou – lze si koupit přímo set k vyplachování nosu. Plastovou nádobku, kterou naplníte roztokem, a nos si vypláchnete.
Bez mučení přiznávám, že první vypláchnutí nebylo vůbec příjemné. Ono to chce získat trochu zkušenost a vědět, jak nádobku nasměrovat, jak zaklonit hlavu a podobně. Takže poprvé jsem kuckala a plivala a….nadávala. Podruhé už to bylo lepší, teď si nos už vyplachuji bez potíží. Zvykla jsem si i na ten pocit vyplachování, který mi zpočátku nebyl moc příjemný. Od doby, kdy si vyplachuji nos nemám potíže s otokem sliznic, který znají lidé z paneláku. Vysušený vzduch v paneláku se nedýchá moc dobře - vysušuje nám sliznice - máme pak pocit ucpaného nosu. Tohle teď už vůbec nemám. Nosem se mi dýchá lépe a mnohem volněji. Roztok je vhodný i pro těhotné a kojící ženy a pro děti od 3 let. Prima je i vyplachování nosu pro alergiky.
Když nemám čas, nebo možnost si nos vypláchnout, používám nosní sprej.
Nosní sprej Vincentka je vyráběn ve dvou variantách – pro dospělé a pro děti.
Pokud máte ucpaný nos, nebo máte pocit, že se vám nosem nedýchá úplně dobře, určitě vyzkoušejte pro vás, i pro děti Nosní sprej Vincentka. Působí i jako ochrana sliznic a prevence chorob.
Další super produkt jsou Vincentka pastilky.
Vyráběny jsou ve dvou příchutích – ovocné a bylinné. Bylinné mi vyhovují a chutnají víc. Zkoušela jsem a cucala, a najednou jsem zjistila, že už nemám pastilky na vyfocení do článku, než si koupím nové, máte na fotce jen ty ovocné. Bylinné jsou vycucané, a můj krk je spokojený. Tyhle pastilky jsou vhodné nejen když vás už bolí v krku, ale i jako pomoc při zvýšené činnosti hlasivek – tedy pro ty, co často mluví (učitelé, lektoři, manažeři, a podobně), anebo třeba i když na koncertě nebo u táboráku hodně zpíváte. Na chrapot zabírají dobře, uleví se celkem rychle. Jak už jsem zmiňovala – já často ztrácím hlas, a tyhle pastilky jsou na hlasové problémy moc fajn.
Pokud už vás nachlazení přeci jen skolí, a máte kašel, zkuste sirup Vincentka s přidanou mateřídouškou a jitrocelem. Kombinace téhle léčivé minerální vody a bylinek, které mají příznivý účinek na dýchací cesty je moc fajn.
Pokud nechcete užívat chemické kapky a chcete vyzkoušet léčbu přírodní, určitě sáhněte po tomto sirupu. Léčí a dobře chutná – to je důležité třeba u dětí, protože těm hořké kapky na kašel je občas těžko podat. Pozor, sirup je ale vhodný až pro děti od 3 let.
Velmi mne překvapila zubní pasta Vincentka.
Kromě toho, že odstraní i zubní plak, zvyšuje tahle pasta odolnost proti zubnímu kazu. Pasta obsahuje i dezinfekční přísady, vaše ústa budou tedy opravdu čistá a dech svěží. Pocit po vyčištění touhle pastou je v puse příjemný, a když si přejedu jazykem po zubech, necítím plak a to je fajn. Jsem docela zvědavá, jestli za tuhle zubní pastu budu pochválena i zubařem, jestli zaznamená nějakou změnu. I kdyby ne, pasta mi vyhovuje a budu ji používat dál pro pocit naprosté svěžesti a čistoty v puse.
Jako třešničku na dortu si tentokrát nechávám hydratační krém Vincentka.
Krém jsem zatím vůbec neznala, držela jsem ho v ruce poprvé.
Mám kůži hodně citlivou. Na některých místech (hlavně na obličeji) mám kůži hodně suchou, se sklonem k šupinatění, nebo popraskání, to pak dost bolí.
Pokud si kůži namažu nevhodným krémem, svědí, pálí, a hlavně zčervená - vypadám jako kropenaté vajíčko. Proto všechny krémy zkouším hodně opatrně, málokterý mi vyhovuje.
Nejdřív jsem se namazala raději pod bradou (tam je to kdyžtak nejméně vidět, nebo se skvrny nechají schovat pod šátek). Žádné podráždění, jen kůže bez pocitu pnutí – už to samotné je fajn.
Pak jsem zkusila i nos a kořen nosu mezi očima – tam je suchost vždycky největší. Netuším, jestli na mé kůži zapůsobila síla minerálů z pramene Vincentky, nebo některé z přidaných látek, nebo všechno dohromady, ale mám krásně hladkou pokožku bez šupin, prasklin a nejsem rudá jako rak. Hurá!
Krém je doporučován i na dekolt a stehna a další místa, která je potřeba hydratovat, ať už kvůli celulitidě, nebo vráskám. Tam zatím účinek nemohu potvrdit (ale ani vyvrátit), protože mažu teprve asi 3 týdny. Na účinek na problémových partiích je asi potřeba delší doba mazání. Pocit po namazání je ale příjemný, a to je prima.
Vincentka – léčivá minerální voda z přírodního zdroje je doporučovaná spoustou lékařů. I já jako naprostý laik jsem na vlastní kůži poznala její blahodárné účinky. Vůbec jsem netušila, kolik výrobků s touhle minerální vodou můžeme mít – ať už do nosu, na kašel, proti bolení v krku, pastu na zuby nebo krém. Se všemi výrobky jsem moc spokojená a mám dobrý pocit, že dělám něco pro svoje zdraví. Kromě dobrého pocitu jsem se zbavila věčně oteklých sliznic v nose, chrapotu a zbavila jsem se i vleklé virózy.
Škoda, že jsem Vincentku a výrobky z ní neobjevila o něco dříve, mohla jsem si ušetřit dost nepříjemných chvil s nemocí. Teď si jdu ještě koupit tu minerálku na pití. V dospělosti už mi její chuť nevadí, a budu pro svoje zdraví dělat to nejlepší, aniž bych musela do lázní. Zkuste to taky- s Vincentkou můžeme mít svoje „malé lázně“ i doma.
—————
Přihlaste se k odběru novinek: