tenhle dort jsem vyzkoušela podle receptu ze stránek Kuchařka pro dceru a je báječný a zvládne ho každý
Suroviny
Postup
Jak upéct dobrý a jednoduchý dort Pavlova
Protože jste zvyklí, že vám u každého receptu zdůrazňuju, co je důležité a na co si dát pozor, zdůrazním to i tentokrát, aby vás už žádný recept na Pavlovu v budoucnosti nechodil strašit ve spaní.
Bílky s cukrem musíte nejen společně ušlehat do tuhého sněhu, ale pak ještě hodnou chvíli ve šlehání pokračovat. Tak dlouho, než se špičky sněhu, které se vytvoří po vytažení metličky, nebudou skoro vůbec ohýbat dolů.
Se šleháním sněhu s cukrem se to má tak, že tyhle špičky jsou zpočátku velmi měkké a ohýbají se dolů, ale dalším šleháním zpevňují, až se nakonec neohýbají vůbec. V tomhle případě je třeba počítat s asi 8 minutami práce elektrizovaného šlehače na nejvyšší nebo skoro nejvyšší rychlost. Na ruční jednotky to snad ani nemá smysl přepočítávat, nejspíš bychom se pod půl hodinu (což je něco jako ekvivalent nekonečna) nedostali.
Sněhové pečivo potřebuje teplotu nejvýš 120 stupňů, pak už mění barvu dozlatova. 120 stupňů je opravdu hraničních a béžový nádech už při nich korpusy získají, ale zase jsou upečené celkem rychle, asi tak za hodinu. S klesající teplotou se suší mnohem déle, třeba i celou noc. Zvažte své možnosti a priority a podle toho se zařiďte.
Protože k sobě budete spojovat dva korpusy, hodilo by se, aby měly co nejpodobnější tvar. Takže si třeba obkreslete talíř na pečící papír, ať máte pravidelné kruhy. Jo a ten papír položte na plech pokreslenou stranou dolů.
Když cukr vynecháte nebo nahradíte, budou ve sněhu chybět fyzikální vlastnosti drobných krystalků cukru, které sníh zpevňují, takže se vám pusinkové korpusy prostě nepovedou.Optimální poměr cukru a bílků bývá ve sněhové hmotě kolem 50 g cukru na jeden velký bílek. Podle toho si můžete zvětšit nebo zmenšit množství sněhové hmoty na korpusy. Jen si dejte pozor, od 4 bílků už je toho po našlehání tolik, že se to nemusí vejít do šlehače ani do trouby.
Pokud přece jen chcete držet cukr na uzdě, pak neslaďte šlehačku, kterou se korpusy plní, ale ze sněhové hmoty ho rozhodně neubírejte.
Zdá se to nelogické, upečená pusinka je přece báječně křehká a křupavá, tak proč ji nechávat navlhnout a měknout v lednici? Jenomže když korpusy spojíte šlehačkou předem a necháte několik hodin odležet v chladu, všechno se to spojí dohromady v jeden nadýchaný celek. Půjde vám to líp krájet, nebude se to tolik drobit a vaše blaho bude podstatně větší.
Budete potřebovat jen několik hrstí sezónního měkkého ovoce a nějaké jedlé květy. Na šlehačkou potřený dort naházejte očištěné ovoce, zasypte květy a pokud si chcete udělat obzvlášť dobře a množství cukru se vám zdá nedostatečné, ještě to pocákejte nějakou polevou, třeba karamelovou nebo čokoládovou.
To je celá věda, abyste byli za hvězdu pro vaše báječné okolí.
zdroj recept i foto:https://www.kucharkaprodceru.cz/jednoduchy-dort-pavlova-recept/
—————
Přihlaste se k odběru novinek: